Očkování

Jsme ordinace, která podporuje očkování proti infekčním onemocněním.

Očkování je pro zdravého pacienta vhodné obecně vždy a všude. Jde o preventivní výkon posilující obranyschopnost proti určeným, obzvlášt nebezpečným onemocněním. Díky očkování se podařilo prokazatelně v průběhu 20. století vymýtit, nebo téměř vymýtit mnohá infekční onemocnění, které ještě před 70 lety sužovala naši společnost. Umírali na ně velkou měrou děti i dospělí. Současná moderní společnost téměř bez infekcí je dána zvýšenou hygienou a zároveň plošným očkováním nás všech v minulosti proti nejčastějším a závažným nemocem. Zpochybňování účinku očkování je luxus, který si mohou dovolit pouze lidé v proočkované společnosti- neboť šíření infekce brání kolektivní imunita (onemocnění nemá na neočkovaného jedince kdo přenést). Oslabení kolektivní imunity (kdy ubývá očkovaných jedinců ve věkové kategorii a společnosti) vede prokazatelně k novým vzplanutím šíření infekčních chorob. (viz epidemie splaniček v Německu v roce 2019).

Nežádoucí reakce na očkování jsou vzácné. V médiích, nebo především na sociálních sítích se zveličují, ve většině případů jde o tvrzení zavádějící, nebo nepodložená důkazy.

Očkování je vymoženost 20. a 21.století, kterou chceme v rámci prevence doporučovat všem, u kterých to je jen možné.

Mnohá očkování jsou v naší zemi doporučována. Jiná jsou s přihlédnutím k četnosti výskytu a nebezpečnosti průběhu určitých onemocnění dokonce vybrána jako natolik stěžejní, že je zákonem nařízeno jejich očkování a výkon je plně hrazen ze zdravotního pojištění. Jde především o očkování již v dětském věku, v dospělosti se pak jedná především o pravidelné přeočkování proti tetanu. Ten je stále v prostředí přítomen a i v dnešní době probíhá nezřídkakdy smrtelně.

Více ověřených informací o očkování naleznete na webu České vakcinologické společnosti, příp. webu vakcinologa RNDr. Marka Petráše.

Očkování v ordinaci praktického lékaře pro dospělé

Aktuálně- očkování proti onem. Covid-19 a chřipce

od 9/22 máme nové vakcíny upravené na omicron varinatu viru.

Rezervujte si očkování u nás v ordinaci přes Emmy/u sestry.

*

Dále doporučujeme očkování proti chřipce, kde se očekává po dvouleté odmlce (protiepidemická opatření CoV19) silnější vlna epidemie.  Zájem o očkování hlaste sestře.

***

Povinné očkování, plně hrazené zdravotními pojišťovnami

- Tetanus (TAT) á 10let

$: neplatíte nic

***

Očkování doporučená a plně hrazená při přitomnosti rizikových faktorů

- Chřipka- lidé starší 65 let, po transplantaci, odstranění sleziny apod.: každý rok

- Pneumokok- lidé starší 65 let, po transplantaci, odstranění sleziny apod.: základní schéma + po 5 letech 1x přeočkování

$: ohrožení pacienti zdarma, ostatní se mohou očkovat na vlastní náklady.

***

Očkování volitelná, tzv. komerční

- pro zájemce bez omezení, jde o výše uvedená očkování, nebo:

- Klíšťová encefalitida (KE): základní schéma + dále á 5let

- Meningokokové onem. (ME)

- Očkování proti papilomavirové infekci (HPV)

- Očkování proti žloutence (VHA, VHB)

- cestovatelská očkování

$: Mnohé pojišťovny svým pojištěncům na vakcinaci výrazně přispívají.

 

 

Ověřte si příspěvek na očkování poskytovaný Vaší zdravotní pojišťovnou:

Vzhledem k nutnosti dodržení přísných podmínek při skladování vakcín očkujeme pouze přípravky objednanými přes naši ordinaci, vakcíny objednávejte u sestry.

 

Po každém očkování je třeba vyčkat v čekárně 15-20min. Abychom mohli reagovat v případě, kdyby u Vás nastala alergická reakce.